Váš dodavatel energií skončil?
Poradíme Vám.

Váš dodavatel energií skončil? Už jste jistě zjistili, že o elektřinu nebo plyn nepřijdete a dnes Vám dodává energii Dodavatel poslední instance (DPI), který náleží Vašemu odběrnému místu. Stinnou stránkou této záchrany je cena, za kterou Vám elektřinu nebo plyn DPI dodává, což jistě mnozí z Vás už poznali podle příchozího dopisu nebo e-mailu s rozpisem záloh. Jak uvedenou situaci řešit, Vám poradíme v následujících řádcích.

Kdo je můj Dodavatel poslední instance?

DPI - elektřina

V jižní části ČR je dodavatelem poslední instance E.ON Energie, a.s. (kontakt), v Praze a okolí Pražská energetika, a.s. (kontakt), a zbytek ČR (střed a sever) ČEZ Prodej, a.s. (kontakt)

DPI - plyn

V Jihočeském kraji je dodavatelem poslední instance E.ON Energie, a.s. (kontakt), v Praze a okolí Pražská plynárenská, a.s. (kontakt), a zbytek ČR (střed a sever) innogy Energie, s.r.o. (kontakt)

"Zálohy mi změnili 3,5 tisíc na 16 tisíc měsíčně."

Přišly mi vysoké zálohy. Proč? A co s tím?

Váš nový dodavatel poslední instance (DPI) musí neplánovaně zajistit elektřinu nebo plyn pro množství zákazníků padlých dodavatelů, a to v době, kdy jsou ceny plynu i elektřiny na historickém maximu. Jen za poslední měsíc stouply ceny na burze dvojnásobně. Zároveň ví, že u něj v režimu DPI budete nejvýš 6 měsíců, na které připadá topná sezona. Všechny tyto faktory se promítly do výše záloh, které Vám DPI zaslal, a které nepočítají s obdobím léta, kdy si běžně na zimní období „spoříte“. Tyto vysoké zálohy mají zabránit tomu, aby Vám v případě ponechání dodávek v režimu DPI přišla na jaře faktura s nedoplatkem v astronomické výši.

V rámci běžné smlouvy s dodavatelem energie je možné výši záloh za energie měnit. Pokud se Vám stanovená výše záloh zdá přemrštěná, pokuste se dodavatele poslední instance kontaktovat (s ohledem na rychlost vyřešení požadavku telefonicky nebo osobně) a výši záloh změnit. Pokud Vám DPI změnu výše záloh nepovolí, nezbude Vám než zálohu uhradit.

Nová smlouva - jakou a u koho?

Už jsme zmínili, že režim DPI není výhodný. I sami dodavatelé DPI to přiznávají a nabízejí ceníky s fixací nebo standardní ceníky kopírující burzu. Kterou variantu zvolit, je samozřejmě otázka. Aktuálně je cena plynu a elektřiny pořád ještě velmi vysoká. Její vývoj není jistý.

Přesto se většina dodavatelů na trhu snaží zákazníkům nabídnout alternativu výhodnější oproti DPI režimu – ať už nižší cenou za odebranou elektřinu či plyn, tak výší stálé platby, která se do koncové ceny promítá. Ceníky se aktuálně mění každých několik dnů. Chcete pomoct s výběrem nového dodavatele, nebo se dozvědět, jaký je dnes zajímavý ceník? Kontaktujte nás. Bez ohledu na výběr dodavatele však počítejte s tím, že aktuální nabízené ceny jsou i při několikaleté fixaci mnohem vyšší, než byly loni nebo ještě letos v létě. Někteří dodavatelé nabízí také víceletý ceník, kde je nejbližší rok dražší a příští roky je cena energie levnější. I to může být cesta, jak v horizontu dvou nebo tří let nezaplatit víc, než je třeba.
CHCI PORADIT
POŠLETE MI NABÍDKU

Při uzavírání nové smlouvy si dejte pozor vláště na:

  • Jaká je jednotková cena pro celé smluvní období
  • Jaká je výše stálé platby po smluvní období
  • Délku fixace a to, co se děje s koncem období smlouvy (jaká je výpovědní lhůta a zda je nastaveno automatické prodloužení smlouvy)
  • Jak Vám bude dodavatel komunikovat případné změny ceníku či smluvních podmínek
  • Jak jsou nastaveny smluvní pokuty

Kontakt v oblasti energií

Kristýn | Energie

Wurmova 1208/6, 779 00 Olomouc
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Chci poradit: (+420) 587 405 409 , (+420) 733 742 742 , (+420) 733 742 748
Chci nabídku: (+420) 733 742 745